مشکل اصلی پردازنده های Intel Rocket Lake


اینتل سرانجام از پردازنده های جدید دسک تاپ Rocket Lake خود رونمایی کرد که جزئیات ویژگی ها و قیمت چندین تراشه جدید از جمله پرچمدار Intel Core i9-11900K را شرح می دهد. اما در حالی که پردازنده های جدید مطمئناً چشمگیر به نظر می رسند ، یک مشکل اساسی واضح وجود دارد.

همانطور که شایعات به درستی نشان می دهد ، پردازنده های جدید Rocket Lake به 8 هسته و 16 رشته محدود شده اند. بدون شک این یک عدد قابل احترام است ، اما نمی توان نادیده گرفت که کوچکتر از پردازنده جدید AMD Ryzen 9 5950X است که دارای 16 هسته و 32 رشته بزرگ است.

البته ، این تراشه Ryzen چند صد پوند گرانتر از Intel Core i9-11900K است ، بنابراین یک مقایسه ناعادلانه است. اما Ryzen 9 5900X تنها 10 دلار گرانتر از قدرتمندترین تراشه Rocket Lake است و همچنین دارای تعداد بیشتری هسته / رشته با 12 هسته و 24 رشته است.

Intel Core i9-11900K AMD Ryzen 9 5900X AMD Ryzen 9 5950X
قیمت 539 دلار 549 دلار 799 دلار
فرکانس ساعت
(پایه / حداکثر سود)
3.5 گیگاهرتز / 5.3 گیگاهرتز 3.7 گیگاهرتز / 4.8 گیگاهرتز 3.4 گیگاهرتز / 4.9 گیگاهرتز
هسته ها / رشته ها 8C / 16T 12C / 24T 16C / 32T
TDP 125 وات 105 وات 105 وات

شکی نیست که AMD از نظر تعداد هسته ها و رشته ها برنده می شود – اما این پیشتازی چقدر مهم است؟ این واقعاً بستگی به این دارد که شما چه باری را روی پردازنده خود قرار دهید.

در مورد بازی ها ، من می گویم که 8 هسته برای عملکرد بالا فراوان هستند. داشتن هسته های بیشتر همیشه مفید است ، اما داشتن سرعت کلاک زیاد اهمیت بیشتری در مورد بازی ها دارد. اینتل تأکید کرد که Rocket Lake “برای بازی طراحی شده است” و این از مشخصات مشخص است ، زیرا Intel Core i9-11900K دارای سرعت کلاک بسیار بالای 5.3 گیگاهرتز است.

اینتل حتی ادعا می کند که پردازنده Core i9-11900K هنگام بازی Total War: Three Kingdoms با کیفیت 1080p 10٪ مزیت عملکردی نسبت به AMD Ryzen 9 5900X دارد. همچنین انتظار می رود اینتل مشتریان بالقوه Gears 5 ، Grid 2019 و Microsoft Flight Simulator را ببیند ، اگرچه این شرکت همیشه عناوینی را انتخاب می کند که سخت افزار خاص خود را ترجیح دهند.

زیرا ما هیچ یک از پردازنده های AMD و Intel را برای Ourelv بررسی نکرده ایمما هنوز نمی توانیم این ادعاها را تأیید یا رد کنیم ، اما به نظر می رسد اینتل اطمینان دارد که هسته پایین و تعداد رشته ها در بازی تداخل نخواهد داشت.

این یک داستان کاملاً متفاوت برای ایجاد محتوا است. اینتل ادعا می کند که i9-11900K دارای برخی مزایای عملکردی نسبت به Ryzen 9 5900X برای “گردش کار ایجاد فیلم” و “ایجاد عکس” است ، اما من بسیار شک دارم. داشتن چندین هسته برای جابجایی بارهای سنگین مانند ویرایش عکس / فیلم و انیمیشن بسیار مهم است و اینتل به راحتی هسته ها / رشته های کافی را برای رقابت در برابر AMD در این قسمت ارائه نمی دهد.

همچنین بسیار گویا است که اینتل می خواست تأکید کند که Rocket Lake در طی جلسات مطبوعاتی خود “برای بازی طراحی شده است” ، اما در مورد قدرت پردازنده های خود برای ایجاد محتوا کاملاً ساکت ماند. با توجه به مشخصات فنی ، به نظر می رسد AMD دارای مزیت بزرگی در عملکرد در این قسمت است و تراشه های Ryzen 5000 خود را بسیار انعطاف پذیر تر می کند.

ناامیدکننده ترین جنبه همه اینها این است که می توان از مشکل اصلی اینتل جلوگیری کرد. وقتی خبرنگاران از اینتل س askedال کردند که چرا تعداد قابل توجهی هسته برای Rocket Lake ارائه نمی دهد ، این شرکت فاش کرد که نمی توان هسته های بیشتری را روی تراشه قرار داد زیرا هسته های گرافیکی فضای زیادی را اشغال می کنند.

راه حل واضح در اینجا حذف هسته های گرافیکی است ، دقیقاً مانند AMD ، همانطور که انتظار دارید کاربران با پردازنده گران قیمت با کارت گرافیک مجزا همکاری کنند. اما اینتل می گوید برای مشتریان خرده فروشی خود به گرافیک یکپارچه نیاز دارد.

این استدلال هنگامی خراب می شود که فکر می کنید Intel Core i9-11900KF شامل هیچ هسته گرافیکی نیست ، اما یک صفحه مشخصات گل سرسبد مشابه دارد. Intel Core i9-11900K. آیا امکان اجرای پردازنده قدرتمندتر Rocket Lake وجود نداشت که شامل هیچ هسته گرافیکی نبود؟

با تمام آنچه که در نظر گرفته شد ، به نظر می رسد یک تصمیم عجیب برای محدود کردن Rocket Lake فقط به هشت هسته باشد ، که احتمالاً منجر به گسترش AMD در تولید محتوا می شود. اما نقاط قوت اینتل همیشه در عملکرد بازی بوده و هنوز هم از نظر سرعت ساعت از برتری خوبی برخوردار است ، بنابراین من مطمئن هستم که تیم آبی خیلی نگران نخواهد بود.

با این اوصاف ، مهم است که به یاد داشته باشید که یک صفحه مشخصات ، کل تصویر را ترسیم نمی کند. بررسی های آینده ما باید ایده بهتری در مورد چگونگی مقایسه پردازنده های Rocket Lake و Ryzen 5000 و اینکه آیا تعداد محدود هسته ها واقعاً مشکلی برای اینتل باشد ، ارائه دهد.


Ctrl + Alt + Delete ستون هفتگی ما با تمرکز بر محاسبات است ، جایی که ما به دنیای رایانه ها ، لپ تاپ ها ، قطعات ، لوازم جانبی و موارد دیگر می پردازیم. هر شنبه بعد از ظهر آن را در بررسیهای معتمد پیدا کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *