حافظه دسترسی هوشمند AMD چیست؟


حافظه دسترسی هوشمند یک ویژگی افزایش عملکرد است که در پردازنده های سری AMD Ryzen 5000 و کارت گرافیک های سری Radeon 6000 یافت می شود. اما چگونه کار می کند؟

برای اطلاع از حافظه دسترسی هوشمند چیست و نحوه فعال سازی آن در رایانه ، ادامه مطلب را بخوانید.

حافظه دسترسی هوشمند AMD چیست؟

AMD Smart Memory ویژگی جدیدی است که هنگام استفاده از پردازنده Ryzen 5000 با پردازنده گرافیکی Radeon 6000 عملکرد رایانه شما را افزایش می دهد.

اما چگونه این اتفاق می افتد؟ بیشتر رایانه های ویندوزی به پردازنده ها اجازه می دهد تا همزمان به مقدار محدودی از حافظه گرافیکی (که به آن VRAM نیز گفته می شود) دسترسی پیدا کنند. این معمولاً به 256 گیگابایت محدود می شود. حافظه دسترسی هوشمند با گسترش کانال داده این دسترسی را به پردازنده شما می دهد تا به حافظه GPU دسترسی کامل و عملکرد را از بین ببرد.

طبق وب سایت AMD ، این ویژگی بسته به عنوان و رزولوشن بازی شما تا 16 درصد افزایش عملکرد را امکان پذیر می کند.

World of Warcraft: Shadowlandsبه عنوان مثال ، 6٪ افزایش عملکرد در 1440p و 11٪ افزایش 4K گزارش شده است. Assassin’s Creed Valhallaاز طرف دیگر ، با افزایش 15 درصدی در 1440p ، اما تنها با افزایش 9 درصدی در 4K.

اگرچه نتایج بسته به عنوان و رزولوشن متفاوت است ، حافظه دسترسی هوشمند همچنان به طور کلی یا حداقل در همه عناوین برجسته شده در ویدیوی AMD بهبودهایی را ارائه می دهد.

در ویدیوی زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره حافظه هوشمند دسترسی داشته باشید ، به همراه لیست کامل عناوین:

https://www.youtube.com/watch؟v=Kmp_rW4cl38

نحوه فعال سازی حافظه AMD Smart Access

برای فعال سازی حافظه دسترسی هوشمند ، شما به یک مادربرد سری 500 AMD ، یک پردازنده سری Ryzen 5000 یا Ryzen 3000 (به استثنای Ryzen 5 3400G و Ryzen 3 3200G) و یک پردازنده گرافیکی سری Radeon 6000 نیاز خواهید داشت. همچنین باید از نسخه 20.11.2 به بعد از درایور نرم افزار Radon و آخرین به روزرسانی BIOS استفاده کنید.

اگر شرایط سیستم فوق را داشته باشید ، می توانید برای فعال کردن حافظه دسترسی هوشمند مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در هنگام راه اندازی کامپیوتر با فشار دادن “DEL” یا “F12” وارد BIOS سیستم شوید (بسته به نوع و مدل آن)
  • روی “Advanced Settings” یا “Advanced Menu” کلیک کنید
  • رمزگشایی بیش از 4G را فعال کنید
  • فعال کردن “تغییر اندازه پشتیبانی BAR”

اگر سیستم شما پس از خواندن این مطلب بسیار قدیمی شده به نظر می رسد ، حتماً راهنمای ما برای بهترین پردازنده های بازی و بهترین کارت های گرافیک را بررسی کنید تا توصیه شده ترین اجزای ما را ببینید.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *