شرکتهای با فناوری پیشرفته با قبض بزرگی از ویکی پدیا روبرو می شوند – به همین دلیل است


شرکت مادر ویکی پدیا اعلام کرده است که برای دسترسی به دانش گسترده دائرlopالمعارف آنلاین هزینه های شرکت های بزرگ فناوری را شروع می کند.

ابتکار Wikipedia Wikipedia از اواخر سال جاری آغاز می شود و ممکن است گوگل ، اپل ، فیس بوک و آمازون هزینه دسترسی به محتوایی را که سالهاست بدون جبران خسارت سنتی استفاده می کنند بپردازند.

تا پیش از این ، بار مسئولیت نیکی ویکی پدیا بر دوش کاربران این بود که بنیاد ویکی پدیا را از طریق کمک های مالی غیرانتفاعی نگه دارند – غالباً شامل شرکت های فوق الذکر ، اما اکنون تعادل توسط غول های فناوری و در نهایت شرکت های کوچکتر تنظیم می شود.

این بنیاد گفت: “ویکیمدیا اینترپرایز محصولی جدید از بنیاد ویکیمدیا ، یک سازمان غیرانتفاعی است که ویکی پدیا و سایر پروژه های ویکی مدیا را مدیریت می کند.” “Wikimedia Enterprise ابزارها و خدمات پولی را برای توسعه دهندگان فراهم می کند که مصرف و استفاده مجدد از داده های Wikimedia را برای شرکت ها و سازمان ها آسان می کند.”

مرتبط: بهترین VPN

ابتکار جدید در روز سه شنبه اعلام شد و از طریق گزارشی Wired ، که نشان داد مذاکرات بین ویکی مدیا و تعدادی از غول های فناوری ، که در حال حاضر در حال بحث در مورد توافق هستند ، ادامه دارد ، آشکار شد.

مدیر ارشد بنیاد ویکیمدیا ، لین بکر ، در مصاحبه ای گفت: “این اولین بار است که بنیاد اعتراف می کند که کاربران تجاری از کاربران خدمات ما هستند.” “ما می دانستیم که آنها آنجا هستند ، اما واقعاً هرگز با آنها به عنوان یک مشتری مشتری رفتار نمی کردیم.”

به عنوان مثال اپل از ویکی پدیا برای بانک دانش سیری استفاده می کند ، اما در حال حاضر هزینه رسمی این محتوا را پرداخت نمی کند. با این حال ، این مصادف با کمک های مالی کارمندان ویکی پدیا است.

آمازون از فناوری الکسا استفاده می کند و 1 میلیون دلار در سال 2018 اهدا کرده است. گوگل ، که از نتایج ویکی پدیا در جستجو استفاده می کند در حالی که از موارد استثنا در جعبه های دانش خود استفاده می کند ، در سال 2019 2 میلیون دلار اهدا کرد. فیس بوک نیز یک میلیون دلار در سال 2018 جمع کرد. مشخص نیست چگونه این کمک ها از آن زمان منظم بوده است.

آیا فکر می کنید زمان آن فرا رسیده است که Big Tech صورتحساب ویکی پدیا را شروع کند؟ آیا به تأمین آینده شرکت غیرانتفاعی کمک خواهد کرد؟ trustedreviews را در توییتر به ما اطلاع دهیدمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *