تاریخ انتشار ، مشخصات و عملکرد Intel Meteor Lake


تأیید شده است که Intel Meteor Lake اولین پردازنده دسکتاپ اینتل است که از معماری 7 نانومتری بهره می برد.

مدیر عامل جدید اینتل ، پت گلسینگر ، این خبر را در تاریخ 23 مارس 2021 فاش کرد ، در حالی که پیش بینی می کند پردازنده جدید در سال 2023 راه اندازی شود.

این یک موفقیت بزرگ برای اینتل است که چندین سال است در معماری 14 نانومتری برای پردازنده های دسک تاپ تعبیه شده است. در حالی که پردازنده های جدید Intel Rocket Lake از فرایند 14 نانومتری استفاده می کنند ، تراشه های AMD Ryzen 5ooo بر اساس فرآیند 7 نانومتری TSMC ساخته شده اند و به این ترتیب یک مزیت بزرگ به دست می آورند.

چرا گره فرآیند کوچکتر مهم است؟

وجود “nm” کوچکتر اساساً به این معنی است که تراشه می تواند شامل ترانزیستورهای کوچکتر باشد ، که به تولید کننده پردازنده امکان می دهد تعداد بیشتری از آنها را روی تراشه نصب کند ، در حالی که بهره وری انرژی را افزایش می دهد. داشتن ماتریس کوچکتر همچنین امکان هسته بیشتر برای هر تراشه را فراهم می کند ، که توضیح می دهد چرا AMD در سال های اخیر در مقایسه با اینتل پیشروی زیادی در تعداد هسته ها داشته است.

بنابراین بدون شک خبر خوبی است که اینتل سرانجام به یک روند 7 نانومتری منتقل می شود ، اما آیا خیلی دیر است؟ هر آنچه در مورد پردازنده های دسک تاپ اینتل Meteor Lake می دانیم را بخوانید.

تاریخ انتشار Lake Meteor Lake

اینتل تأیید کرده است که پردازنده های دسکتاپ Meteor Lake در سال 2023 راه اندازی می شوند. این مساله فاصله زیادی دارد ، اما هنوز هم جالب است که اینتل در نهایت یک پنجره خوب برای راه اندازی پردازنده دسکتاپ 7 نانومتری خود دارد.

بعید به نظر می رسد که تاریخ راه اندازی مشخص تری تا سال 2023 بدست آوریم ، بنابراین به زودی انتظار انتشار خبر جدیدی در این جبهه را ندارید.

مشخصات Intel Meteor Lake

در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد Intel Meteor Lake در دسترس نیست ، اما اینتل تایید کرده است که این اولین پردازنده دسک تاپ این شرکت با معماری 7 نانومتری خواهد بود.

این امر نه تنها می تواند تراشه های رومیزی آینده اینتل را نسبت به نسل های گذشته از لحاظ انرژی کارآمدتر کند بلکه به طور بالقوه به اینتل امکان می دهد تا هسته های بیشتری را در هر تراشه جای دهد. این منطقه ای است که اینتل در سال های اخیر از AMD عقب مانده است و چنین اقدامی را حیاتی می کند.

پت گلسینگر ، مدیر اجرایی اینتل ، همچنین نشان داد که Meteor Lake از یک روش ترکیبی با استفاده از انواع مختلف هسته ها در یک تراشه استفاده خواهد کرد. این یک طراحی معماری مشابه پردازنده های آینده Alder Lake خواهد بود که دارای هسته های 10 نانومتری Gracemont و 10 نانومتری Golden Cove است.

اینتل همچنین از فناوری بسته بندی Foveros خود با Intel Meteor Lake که قبلاً در پردازنده های موجود Lake Lakefield استفاده می شد ، استفاده خواهد کرد.

این همان چیزی است که اینتل تاکنون برای Meteor Lake به اشتراک گذاشته است ، زیرا نسل جدید پردازنده ها هنوز دور از دسترس نیستند. جزئیات دقیق تر ، از جمله تعداد هسته و سرعت ، بعید است که زودتر تا سال 2023 به اشتراک گذاشته شوند.

بررسی های معتبر انجام می شود

فاش شدن Meteor Lake بدون شک برای طرفداران اینتل بسیار هیجان انگیز است که منتظرند تیم Blue سرانجام به روند تولید 7 نانومتری برسد. از آنجا که AMD در حال حاضر پردازنده های 7 نانومتری پر از هسته و نخ را به فروش می رساند ، بسیار مهم است که اینتل سرانجام از این تعداد بهره بگیرد.

با این حال ، AMD قبلاً تأیید کرده است که قصد دارد پردازنده های Zen 4 خود را در سال 2022 راه اندازی کند که شامل گره 5 نانومتری TSMC خواهد بود. با این حساب ، اینتل هنوز کارهای زیادی برای جبران وقت از دست رفته با مشکلات 7 نانومتری خود دارد. بعید به نظر می رسد Meteor Lake برای همه مشکلات اخیر اینتل یک راه حل سریع باشد ، اما حداقل این خبر خوشحال کننده است که ببینیم اینتل دوباره به مسیر خود بازگشته است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *