پردازنده چیست؟ راهنمای مبتدی پردازنده ها


اگر نقدی در مورد رایانه یا تلفن خوانده اید ، احتمالاً با اصطلاح “CPU” روبرو شده اید. اما CPU چیست و چرا مهم است؟

ما این راهنما را گردآوری کرده ایم تا هر آنچه در مورد CPU می دانید را به شما بگوییم ، این امر در هنگام خرید لپ تاپ یا رایانه مخصوص بازی جدید بسیار به شما کمک خواهد کرد.

پردازنده چیست؟

CPU ، CPU (یا به سادگی CPU) تراشه اصلی رایانه ای است که وظیفه انجام همه کارها را بر عهده دارد. وی طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط برنامه ها (نرم افزار) موجود در آن رایانه ، وظیفه دارد به سایر اجزای رایانه بگوید که چه کاری انجام دهند.

در حقیقت ، پردازنده ها علاوه بر رایانه در انواع مختلفی از دستگاه ها نیز وجود دارند. اگر چیزی بتواند برنامه ها را اجرا کند ، احتمالاً پردازنده دارد. به عنوان مثال ، تلفن ها و تلویزیون ها هر دو پردازنده دارند.

در رایانه های مدرن و به خصوص در تلفن های هوشمند ، پردازنده می تواند روی تراشه فیزیکی سایر اجزا sit بنشیند. اکثر پردازنده های رایانه ای مدرن یک تراشه با الکترونیک گرافیک رایانه ای دارند (که تصمیم می گیرد چه چیزی روی مانیتور شما ظاهر شود).

در تلفن های هوشمند و تبلت ها ، تراشه حاوی پردازنده همچنین می تواند تماس های تلفنی ، Wi-Fi ، GPS و بسیاری موارد دیگر را مدیریت کند. چنین تراشه های چند منظوره با نام SoCs (سیستم تراشه) شناخته می شوند.

SoC های موبایل حاوی پردازنده و مجموعه ای از کیت های مهم دیگر هستند که باعث می شوند تلفن شما کار کند

پردازنده کجاست؟

در رایانه ، پردازنده مرکزی در قلب سیستم قرار دارد و به مادربرد متصل است. اگر صفحه جانبی را از رایانه دسک تاپ خود بردارید ، نمی توانید آن را ببینید ، زیرا در زیر یک فن خنک کننده پنهان می شود – پردازنده مرکزی یک جز powerful قدرتمند است و بدون خنک کننده مناسب بسیار گرم می شود.

در یک رایانه رومیزی ، پردازنده و هیت سینک طوری طراحی شده اند که به راحتی قابل جابجایی هستند. این بدان معنی است که جایگزینی پردازنده یک فرآیند نسبتاً ساده است. این بدان معنی نیست که پردازنده به راحتی با یک مدل قدرتمندتر قابل تعویض است ، زیرا پردازنده باید با مادربرد سازگار باشد.

معامله: پردازنده Intel Core i9-10850K فقط 378 پوند (صرفه جویی 62 پوند)

در بیشتر موارد ، اگر می خواهید پردازنده ای را ارتقا دهید که یک یا دو سال جدیدتر از پردازنده فعلی باشد ، همچنین باید مادربرد جدیدی را نصب کنید.

از طرف دیگر ، در لپ تاپ ها نمی توان پردازنده و کولر را حذف کرد (و حتی تعویض آن سخت تر است). تغییر مادربرد نیز امکان پذیر نیست ، بنابراین بهتر است لپ تاپ ها را در این زمینه غیرممکن بدانید که به روزرسانی شوند.

کدام پردازنده را بخرید؟

اگر می خواهید قدرت عملکرد رایانه رومیزی خود را ارتقا دهید ، ارزش خرید پردازنده جدید را دارد. مطمئناً ، پردازنده مورد نیاز برای خرید شما به نوع بار شما در رایانه بستگی دارد.

اکثر مردم با پردازنده اصلی Intel Core یا AMD Ryzen کاملاً خوب خواهند بود. برای کارهای اساسی مرور وب ، پردازنده Intel Core i3 یا AMD Ryzen 3 گزینه خوبی است. برای اهداف بازی ، شما می خواهید یک پردازنده i5 / i7 یا Ryzen 5/7 خریداری کنید ، در حالی که کسانی که می خواهند در کارهای پیچیده (مانند ویرایش ویدئو 4K و انیمیشن) شرکت کنند ، احتمالاً باید به Intel i9 یا AMD Ryzen نگاه کنند پردازنده

معامله: پردازنده Intel Core i9-10850K فقط 378 پوند (صرفه جویی 62 پوند)

همچنین در نظر گرفتن تولید پردازنده مهم است. AMD وارد نسل خود Ryzen 5000 شده است ، در حالی که اینتل به تازگی از سری پردازنده های دسک تاپ نسل 11 Intel Core (همچنین به نام Rocket Lake) استفاده کرده است. شما نمی خواهید یک تراشه خیلی قدیمی بخرید ، زیرا ممکن است قدیمی باشد و پانچ لازم برای کارهای مدرن را نداشته باشد ، اما با جستجوی یک تراشه از چند نسل قبلی گزینه های عالی پیدا خواهید کرد.

ما همیشه توصیه می کنیم قبل از خرید پردازنده جدید ، یا حتی راهنماهای خرید ، مانند بهترین پردازنده Intel و بهترین پردازنده های بازی ، بررسی را بررسی کنید. صفحه مشخصات می تواند اطلاعات زیادی در مورد پردازنده به شما ارائه دهد ، اما تصویر کلی عملکرد را در زمان واقعی نشان نمی دهد.

CPU Jargon Buster

تفاوت زیادی در عملکرد محاسبات بین مدلهای مختلف پردازنده وجود دارد. تولیدکنندگان رایانه و لپ تاپ وقتی می خواهند به شما کامپیوتر بفروشند سه چیز را در مواد بازاریابی خود پراکنده می کنند: سرعت ساعت ، هسته ها و نخ ها.

ما خلاصه ای از رایج ترین اصطلاحات پردازنده را با توضیحات مختصری در مورد هر یک آورده ایم:

فرکانس ساعت

سرعت کلاک بر حسب گیگا هرتز یا گیگاهرتز بیان می شود و نشانه ای تقریبی از تعداد محاسبات پردازنده در هر ثانیه است – هرچه این عدد بیشتر باشد ، محاسبات بیشتری نیز انجام می شود. این گاهی اوقات یکی از مهمترین ملاحظات برای عملکرد بازی است ، زیرا سرعت بالای ساعت معمولاً از هک شدن بسیاری از هسته ها مهمتر است.

هسته ها

اینکه پردازنده چقدر سریع می تواند داده ها را پردازش کند نیز تحت تأثیر تعداد هسته ها قرار دارد. هر هسته در اصل به خودی خود یک CPU است و بسیاری از برنامه ها نوشته شده اند تا چندین هسته بتوانند همزمان برای پردازش داده های مورد نیاز برنامه کار کنند – سرعت اجرای آن برنامه را بسیار افزایش می دهد.

پردازنده های مدرن حداقل دارای دو هسته هستند که بسیاری از آنها دارای چهار ، هشت یا حتی بیشتر هستند. داشتن چندین هسته مطمئناً سرعت شما را افزایش می دهد ، اما این به نوع برنامه ای که در حال اجرا هستید بستگی دارد: یک پردازنده چهار هسته ای می تواند برخی وظایف مانند ویرایش ویدئو را انجام دهد ، تقریباً دو برابر سریعتر از تراشه دو هسته ای ، اما افزودن بیش از چهار هسته لزوماً باعث بهبود بیشتر عملکرد بازی نخواهد شد.

موضوعات

CPU Threads در اصل یک نسخه مجازی از هسته CPU است که به کارآیی بیشتر پردازنده کمک می کند. امروزه پردازنده های AMD و Intel معمولاً دارای دو رشته در هر هسته هستند ، اما همیشه اینطور نیست.

مانند هسته ها ، داشتن تعداد زیادی رشته در هنگام انجام کارهای زیادی یا کنترل بارهای سنگین از اهمیت برخوردار است. بهترین پردازنده های AMD Ryzen معمولاً تعداد زیادی هسته و نخ دارند ، بنابراین اگر تعداد هسته و نخ زیاد در اولویت باشد ، ارزش این تراشه ها را دارد.

برای اطلاعات بیشتر ما را بخوانید Intel Core i3، i5، i7 Guideکه توضیح می دهد چگونه هسته ها و نخ ها می توانند جزئیات بیشتری را ایجاد کنند.

در مورد پردازنده های لپ تاپ چه چیز دیگری باید بدانم؟

در حال حاضر چهار تولید کننده عمده پردازنده موبایل مختلف وجود دارد. آنها به شرح زیر است:

  • اینتل: Team Blue پردازنده های تلفن همراه متنوعی را تولید می کند ، از پردازنده های m3 که معمولاً در Chromebook های کم عملکرد یافت می شوند ، تا تراشه های i9 Intel Core که می توانند ماشین های بی رحمانه بازی و تولید محتوا را تقویت کنند. اینتل همچنین اخیراً پردازنده های Intel Lakefield اینتل را تولید کرده است که در دستگاه های سبک و جمع و جور مانند Galaxy Book S. تخصص دارند. در بیشتر لپ تاپ هایی که پیدا خواهید کرد از تراشه Intel Core استفاده می شود ، چه تراشه i3 ، i5 یا i7.
  • AMD: Team Red نزدیکترین رقیب اینتل است و همچنین پردازنده های موبایل بسیار متنوعی را ارائه می دهد. AMD تراشه های سری C و Athlon را ارائه می دهد که به طور خاص برای Chromebook طراحی شده اند. تراشه های Ryzen در لپ تاپ های سطح بالاتر ، از ماشین های عملکرد فوق العاده قابل حمل گرفته تا سیستم های بازی قدرتمند ، یافت می شوند. پردازنده های موبایل AMD هنوز کمتر از تراشه های اینتل رایج هستند ، اما در سال های اخیر عملکرد Ryzen و بازده باتری بسیار تحت تأثیر قرار گرفته ایم.
  • Qualcomm Snapdragon: پردازنده های Snapdragon بیشتر به دلیل یافت شدن در گوشی های هوشمند اندرویدی شناخته می شوند ، اما اخیراً در لپ تاپ ها رایج شده اند. تراشه های اسنپدراگون با استفاده از معماری Arm معمولاً عملکرد کمی دارند اما از عمر باتری خارق العاده ای برخوردار هستند. انتظار می رود این پردازنده ها را در لپ تاپ های میان رده متمرکز بر قابلیت حمل ، نه در نیروگاه ها ، پیدا کنید.
  • سیلیکون سیب: آخرین چالش در بازار پردازنده های تلفن همراه اپل است ، زیرا این شرکت تصمیم گرفت به جای اتکا به اینتل ، پردازنده های لپ تاپ اختصاصی خود را برای MacBooks شروع کند. تاکنون ، اپل تنها تراشه M1 را برای MacBook Air و MacBook Pro 13 اینچی منتشر کرده است ، اما در آزمایش ما را از بین برد ، و عملکرد قابل توجهی بهتر از هر آنچه AMD و Intel می توانند با همان قیمت ارائه دهند ، کسب کرد. انتظار می رود MacBook Pro 2021 آینده از پردازنده اپل حتی قدرتمندتری برخوردار باشد.

چه چیز دیگری باید در مورد پردازنده های دسک تاپ بدانم؟

AMD و Intel تنها بازیکنان اصلی بازار پردازنده های دسک تاپ هستند – حداقل تا زمانی که اپل تراشه جدیدی را برای iMac 2021 منتشر کند.

جدیدترین پردازنده های دسک تاپ اینتل Rocket Lake نامیده می شود ، در حالی که محدوده جدید AMD Ryzen 5000 است. همانند لپ تاپ ها ، دامنه پردازنده های دسک تاپ نیز پیچیده است. نکته اصلی که باید بخاطر بسپارید این است که علی رغم تفاوت در طراحی ، پردازنده های اینتل و AMD عملکرد تقریبا مشابهی را با قیمت ارائه می دهند.

با این حال ، هنوز تفاوت های محسوسی وجود دارد. پردازنده های اینتل معمولاً روی سرعت فرکانس تمرکز می کنند و بنابراین معمولاً شرط بندی خوبی برای بازی است. AMD هر ساله سرعت فرکانس خود را بهبود می بخشد ، اما جذابیت اصلی تراشه های Ryzen تعداد زیاد هسته ها و نخ ها است که منجر به عملکرد چند رشته ای بی نظیر می شود.

هنوز هم ، این ساده سازی بیش از حد در رقابت AMD علیه Intel است. ما همیشه برای تعیین بهترین پردازنده برای حجم کار خود توصیه می کنیم که تک تک بررسی ها را بخوانید.

آیا در مورد پردازنده ها سالی دارید؟ در نظرات زیر س Askال کنید – ما در اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *