چرا باید نگران پردازنده 7 نانومتری اینتل باشید


این هفته ، مدیر عامل جدید اینتل ، پت گلسینگر ، فاش کرد که این شرکت سرانجام مشکلات مربوط به گره 7 متری خود را حل کرده و پردازنده های Meteor Lake را با این فناوری در سال 2023 راه اندازی خواهد کرد.

این خبر مهیج است ، زیرا به نظر می رسد پایان مشکلی است که چندین سال است اینتل با آن دست و پنجه نرم می کند.

اگرچه AMD با پردازنده های دسکتاپ 7 نانومتری خود رقابت می کند (کوچکتر هنگام پردازش گره ها بهتر است) ، اینتل از زمان راه اندازی Kaby Lake در سال 2016 در معماری 14 نانومتری باقی مانده است. تراشه های Intel Core از آن زمان با پردازنده های جدید دسک تاپ Rocket Lake بهبود یافته اند وعده سریعترین سرعت ساعت تاکنون را داده است ، اما نمی توان انکار کرد که بهبود عملکرد با محدودیت های گره 14nm محدود می شود.

با داشتن گره پردازشی کوچکتر ، تولیدکنندگان پردازنده می توانند به راحتی هسته های بیشتری را روی تراشه قرار دهند. این دلیل بزرگی است که AMD در سال های اخیر توانسته هسته ها و رشته های بیشتری را در تراشه های Ryzen خود جای دهد. به عنوان مثال ، Ryzen 9 5950X دارای 16 هسته عظیم است ، در حالی که پردازنده پرچمدار جدید اینتل i9-11900K تنها 8 هسته دارد.

AMD به لطف انتقال به واحدهای 7 نانومتری ، عملکرد بهتری در بازار پردازنده های دسک تاپ دارد.

این امر منجر به AMD شد ، که بازار تولید محتوا را در اختیار دارد – اگر به دنبال یک پردازنده چند وظیفه ای سنگین هستید ، چه ویرایش ویدئو 4K یا انیمیشن پیچیده ، Ryzen در حال حاضر یک انتخاب بدون دردسر است.

اینتل همچنان موفق به حفظ رقابت در بازار بازی ها می شود ، این شرکت ساعت های سریعی را ارائه می دهد ، اما AMD در اینجا اختلاف را نیز کاهش می دهد.

ظهور پردازنده 7 نانومتری Intel Core می تواند یک گام مهم باشد ، زیرا اینتل می تواند حتی هسته ها و رشته های بیشتری را روی تراشه های خود قرار دهد ، در حالی که به لطف ترانزیستورهای کوچکتر ، بهره وری انرژی را بهبود می بخشد. سپس Meteor Lake قادر به رقابت با تعداد هسته و رشته های فعلی AMD خواهد بود که به اینتل اجازه می دهد تا سرانجام هم در فضای خلاقیت و هم در بازی رقابت کند.

با این حال ، ساده لوحانه خواهد بود اگر فکر کنیم AMD فقط آرام می نشیند و اجازه می دهد اینتل عقب بیفتد. در حقیقت ، AMD قبلاً اعلام کرده است كه قصد دارد پردازنده 5 نانومتری Zen 4 خود را قبل از پایان سال 2022 راه اندازی كند ، این اطمینان را می دهد كه اینتل در فناوری گره فرایند نیز یك قدم عقب بماند.

در آن زمان ، به سختی می توان از Meteor Lake به عنوان “قاتل Ryzen” یاد کرد ، به خصوص در این مرحله اولیه ، اما هنوز هم عالی است که ببینیم چگونه اینتل به جای گیر افتادن ، بار دیگر پیشرفت هیجان انگیزی دارد.


Ctrl + Alt + Delete ستون هفتگی ما با تمرکز بر محاسبات است ، جایی که ما به دنیای رایانه ها ، لپ تاپ ها ، قطعات ، لوازم جانبی و موارد دیگر می پردازیم. هر شنبه بعد از ظهر آن را در بررسیهای معتمد پیدا کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *