5G چیست؟ آنچه باید در مورد استاندارد جدید شبکه بدانید


اگر می خواهید به تلفن جدید ارتقا دهید یا قرارداد خود را تغییر دهید ، احتمالاً اصطلاح 5G را دیده اید.

این شبکه جدید همچنان رواج دارد و بسیاری از شرکت های ارتباط از راه دور و سازندگان تلفن آن را بزرگترین چیزی می دانند که در تقریباً یک دهه اخیر به بازار آمده است.

به همین دلیل فروشگاه ها و شرکت های فناوری در همه مواد بازاریابی خود آهنگ عظیم ساخته و با آن رقصیده اند.

در حقیقت ، انواع مختلف 5G وجود دارد – ممکن است متوجه شده باشید که برخی از مشخصات 5G به mmWave اشاره دارد ، در حالی که دیگران اتصال را به عنوان زیر 6GHz ذکر می کنند – که باعث ایجاد سردرگمی می شود.

در اینجا ، برای کمک به شما در عبور از مه فنی ، این راهنما را ایجاد کرده ایم که همه آنچه را که باید درباره 5G بدانید شرح می دهد.

5G چیست؟

در هسته اصلی خود ، 5G یک فناوری شبکه نسل بعدی است که به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است. این طراحی شده است تا در کنار زیرساخت های موجود 4G قرار گیرد ، نه اینکه کاملا جایگزین آن شود.

5G انواع مختلفی دارد و نسخه دریافتی شما به منطقه و ارائه دهنده خدمات شبکه شما بستگی دارد.

در سطح هسته ای ، این فناوری نوید می دهد که سرعت داده ها را به طور چشمگیری سریع تر از 4G به کاربران ارائه می دهد. به طور خاص ، بیشتر شبکه ها لیست آن را به عنوان سرعت “گیگابیت در ثانیه” (Gbps) ارائه می دهند.

برای غیر تکنسین ها ، گیگابیت اندازه گیری داده است. Gbps به تعداد زیادی از این اندازه گیری ها اشاره دارد که یک شبکه می تواند در ثانیه حرکت کند. سرعت شبکه با توجه به میزان بارگیری و بارگیری گیگابیت در ثانیه تعیین می شود ، بنابراین سرعت تقریبی بالا / پایین در تلفن و قراردادهای باند پهن را مشاهده خواهید کرد.

این باعث می شود که 5G به تدریج از 4G سریع تر شود که سرعت آن بین 200-300 مگابیت بر ثانیه است. 1000 مگابایت در Gb به عنوان یک قاب مرجع وجود دارد.

در نتیجه ، 5G در را برای انجام کارهایی که در 4G به راحتی امکان پذیر نبود ، باز می کند. این موارد شامل مواردی مانند پخش جریانی بازی ها در سرویس هایی مانند Amazon Luna ، Google Stadia ، Nvidia GeForce Now و پخش ویدئو 4K / HDR در دستگاه های تلفن همراه بدون اتصال WiFi فعال است.

5G چگونه کار می کند؟ زیر 6 گیگاهرتز در برابر mmWave

توصیف نحوه کار 5G در سطح فنی کاملاً پیچیده است ، اما در سطح پایه با ارسال داده ها از طیف دیگری به 4G کار می کند. Spectrum یک باند خاص است که توسط ارائه دهندگان خدمات ارتباط از راه دور برای ارسال داده ها از دکل های برج / پست به دستگاه تلفن همراه شما استفاده می شود. این مانند شبکه ستون فقرات است که برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.

فرکانسهای پایین دارای مسیر داده باریک تر و ترافیک بسیار بیشتری هستند. به عنوان یک قاعده ، فرکانس های بالاتر فضای بیشتری برای جابجایی داده ها دارند. این دلیل کلیدی است که سرعت 5G بسیار سریعتر است – اگر 4G یک جاده شلوغ از منطقه 1 در مرکز لندن بود ، 5G یک بزرگراه خصوصی بود.

در حال حاضر ، 5G به دو دسته تقسیم می شود. زیر 6 گیگاهرتز چیزی است که اکثر مردم در حال حاضر از آن استفاده می کنند. این فرم کوچکتر از 5G است که همانطور که توضیح داده شد ، در فرکانس های کمتر از 6 گیگاهرتز کار می کند. دلیل این امر کنترل سیگنال / اتصال راحت تر است و می تواند مسیر بیشتری را طی کند.

فرکانس های بالاتر از 6 گیگاهرتز ، معروف به mmWave ، در تئوری سرعت اتصال داده را سریعتر ارائه می دهند ، اما معامله این است که سیگنال آنقدر دور نمی رود و به یک مسیر مستقیم تر به آنتن دستگاه تلفن همراه نیاز دارد. حتی موانع جزئی مانند دست کاربر یا یک دیوار نازک ، اتصال را متوقف می کند.

شرکت های ارتباط از راه دور برای کار باید از راه حل استفاده کنند ، به همین دلیل در حال حاضر این امر به اندازه زیر 6 گیگاهرتز معمول نیست.

5G دقیقاً چقدر است؟

با در نظر گرفتن همه اینها ، سرعت شما در واقع در 5G به شدت متفاوت خواهد بود ، بسته به اینکه از کدام شبکه استفاده می کنید و تلفن شما چه چیپست هایی دارد.

تهیه یک تلفن 5G که به بانک آسیب نرسد امکان پذیر است. Moto G 5G Plus یکی از بهترین گوشی های ارزان قیمتی است که ما در انگلیس بررسی کرده ایم و با فروشی در حدود 300 پوند به فروش می رسد. همچنین یک سامسونگ Galaxy A52 5G وجود دارد. تنها نکته منفی این است که بسیاری از این تلفن های ارزان قیمت با mmWave سازگار نیستند ، بنابراین در زیر آنها چنین داده های سریعی را ارائه نمی دهند.

انتهای بازار این است که تعداد تلفن های دارای چیپ ست که از mmWave پشتیبانی می کنند بسیار بیشتر است. اینها شامل سری گران قیمت Galaxy S21 ، نسخه آمریکایی Pixel 5 و موارد دیگر است. سری iPhone 12 اپل نیز مانند بسیاری دیگر از بهترین تلفن ها دارای mmWave در ایالات متحده است. شایعه شده است که آیپد پرو 2021 از هر دو نسخه 5G پشتیبانی خواهد کرد.

این بدان معنی است که اکثر کاربران 5G در انگلیس به طور پیش فرض سرعت زیر 6GHz در حدود 1 گیگابیت بر ثانیه دریافت می کنند. این واقعیت که انگلستان به طور پیش فرض mmWave ندارد ، اندازه گیری سرعت دقیق را دشوار می کند. اما سامسونگ ادعا می کند که 7.5 گیگابیت بر ثانیه به دست آورده است ، در حالی که نوکیا ادعا می کند 10 گیگابیت بر ثانیه در آزمایشگاه چشمگیر است. بنابراین اگر اتصال مناسبی داشته باشید ، باید گام خوب دیگری برای رسیدن به زیر -6 گیگاهرتز باشد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *