Ctrl + Alt + Delete: لپ تاپ ها باید “Pro” را متوقف کنند


در سال های اخیر ، من متوجه روند بسیار ناامیدکننده ای شده ام که تولیدکنندگان کلمه “Pro” را در انتهای نام لپ تاپ زده اند ، حتی اگر دستگاه های قابل حمل سطح اساسی عملکرد را ارائه دهند.

وقتی صحبت از لپ تاپ های Pro می کنم ، شخصاً به یاد موارد مشابه با MacBook Pro 16 اینچی می افتم که دارای یک پردازنده گرافیکی قدرتمند است. که می تواند بارهای حرفه ای مانند ویرایش و انیمیشن 4K فیلم را مدیریت کند.

با این حال ، تولید کنندگان بیشتر و بیشتر اصطلاح “Pro” را به انتهای نام لپ تاپ هایی اضافه می کنند که حتی پردازنده گرافیکی گسسته ندارند. سامسونگ یکی از آخرین متهمان است ، که Galaxy Book Pro که اخیراً راه اندازی شده است محدود به گرافیک یکپارچه Iris Xe اینتل است. چنین مشخصات قابل استشمام نیستند ، اما همچنان برای حرفه ای هایی که با فیلم 4K کار می کنند یا انیمیشن های پیچیده ای ایجاد می کنند ، به اندازه کافی قدرت ندارند.

من همه تقصیرها را به گردن سامسونگ نمی اندازم ، زیرا تولیدکنندگان زیادی هستند که از این نامگذاری گمراه کننده استفاده می کنند. هواوی با MateBook X Pro ، مایکروسافت با Surface Pro 7 و حتی اپل با MacBook Pro 13 اینچی وجود دارد که فقط کمی از MacBook Air قدرتمندتر است.

می توانید بگویید که مفاهیم Pro با گذشت زمان تغییر کرده اند. با فرض اصطلاحات بازاریابی مورد استفاده این تولیدکنندگان لپ تاپ ، اکنون Pro به یک لپ تاپ “حق بیمه بیشتر” در طیف وسیعی از ویژگی های اضافی ، طراحی لوکس تر و ویژگی انتگرال در مقایسه با مدل پایه اشاره دارد. این بسیار شبیه به عملکرد تلفن های هوشمند در حال حاضر است.

این اولین بار نیست که یک لپ تاپ ساخته می شود. کلمه Ultrabook فقط علامت تجاری اینتل بود ، اما اکنون برای هر لپ تاپی استفاده می شود که مخصوصاً سبک و نازک باشد.

با این حال ، برخلاف معنای جدید اولترابوک ، من شخصاً فکر می کنم تغییر در تعریف “Pro” در لپ تاپ گمراه کننده است. این واقعاً به مشتری کمک نمی کند – این فقط یک ترفند بازاریابی برای اسراف بیشتر صدای لپ تاپ است.

Samsung Galaxy Book Pro پردازنده گرافیکی گسسته ندارد

من می فهمم که سامسونگ می خواهد از كلمه “Pro” برای تأكید بر این حقیقت كه Galaxy Book Pro گزینه برتر نسبت به Galaxy Book استاندارد است ، استفاده كند ، اما در پایان ضربه زدن به Pro راه حل نیست.

خب جایگزینش چیست؟ مشابه ایسر و دل ، آنها برندهای خود را برای تقسیم دامنه لپ تاپ ها اختراع کردند. محدوده Acer Swift از لپ تاپ های فوق العاده قابل حمل تشکیل شده است ، در حالی که لپ تاپ های Acer Aspire مقرون به صرفه بودن را بیش از هر چیز دیگری اولویت می دهند. در همین حال ، معتبرترین لپ تاپ های مصرفی دل زیر چتر XPS قرار می گیرند و گزینه های مقرون به صرفه تری با نام Inspiron معرفی می شوند.

عیب چنین استراتژی این است که همه از این دسته بندی ها آگاهی ندارند. ایسر و دل ممکن است از پس این مسئله برآیند زیرا هر دو با گذشت زمان شهرت خوبی کسب کرده اند. اما راه اندازی مجدد آن می تواند یک خطر بزرگ برای افرادی مانند سامسونگ باشد.

با این حال ، تولیدکنندگان دیگر لپ تاپ با نام تجاری بسیار هوشمندانه این جهش را انجام داده اند. سری LG Gram نام بسیار خوبی دارد ، زیرا بلافاصله قدرت اصلی لپ تاپ را به شما می گوید. من همچنین دوست دارم که چگونه Razer از شباهت های Stealth و Blade برای ترکیبات خود استفاده می کند ، اما کلمه “Book” را برای محصول قابل حمل متمرکز بر عملکرد خود استفاده کرده است. شاید سامسونگ بتواند از این الگو پیروی کند و مارک “Book” را برای اولترابوک ها نگه دارد ، نه برای هر لپ تاپ ساخته شده.

من می دانم که چرا افرادی مانند هواوی و سامسونگ اصطلاح لپ تاپ را به کار گرفته اند ، زیرا مردم قبلاً درک کرده اند که “Pro” به لطف بازار تلفن های هوشمند بهتر از مدل استاندارد است. اما از آنجا که بخش عظیمی از بازار لپ تاپ وجود دارد که به تولیدکنندگان محتوای حرفه ای خدمت می کند ، استفاده از کلمه “Pro” به معنای لپ تاپ بدون پردازنده گرافیکی گسسته چندان منطقی نیست.

و اگر سامسونگ روزی تصمیم به راه اندازی لپ تاپی با پردازنده گرافیکی گسسته که به اندازه کافی قدرتمند برای به چالش کشیدن MacBook Pro 16 اینچی است ، چه اتفاقی می افتد؟ آیا او آن را Galaxy Book Pro Pro یا Galaxy Pro Ultimate می نامد؟ هیچ یک از گزینه ها چندان منطقی نیستند و به راحتی تأکید می کنند که کنوانسیون های نامگذاری کنونی گیج کننده هستند.

ما امیدواریم که افرادی مانند هواوی و سامسونگ در آینده از اشتباهات آن بیاموزند و از قراردادهای نامگذاری مناسب تری در آینده استفاده کنند. یا شاید من اشتباه می کنم و همچنان به مفاهیم قدیمی یک کلمه پایبندم.

از این گذشته ، ظهور گرافیک قدرتمند و یکپارچه چنان خطوط را تار کرده است که تفکیک دو دسته لپ تاپ دشوار است. البته Galaxy Book Pro گزینه خوبی برای کسانی نیست که قدرتمندترین لپ تاپ را می خواهند ، اما هنوز هم توانایی ویرایش عکس و انجام بازی های روزمره را دارد.

بهم بگو به چی فکر می کنی توییتر. آیا تولیدکنندگان لپ تاپ با استفاده از نام مستعار “Pro” مردم را گمراه می کنند یا اینکه اصطلاحات گوشی های هوشمند را برای لپ تاپ ها منطقی می دانند؟


Ctrl + Alt + Delete ستون هفتگی ما با تمرکز بر محاسبات است ، جایی که ما به دنیای رایانه ها ، لپ تاپ ها ، قطعات ، لوازم جانبی و موارد دیگر می پردازیم. هر شنبه بعد از ظهر آن را در بررسیهای معتمد پیدا کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *