صدا بدون ضرر چیست و چرا باید به آن اهمیت دهید؟پس از سالها موسیقی که در حوزه های نرخ بیت پایین خسته شده است ، با رشد (دوباره) صدای بدون ریزش ، تمرکز به موسیقی با کیفیت بالاتر برمی گردد.

اعلام پشتیبانی یکپارچه از Apple Music با اتخاذ فرمت های فایل با کیفیت پایین ، چرخ توسعه ای را که اپل با فروشگاه اپل خود در اوایل سال 2000 راه اندازی کرد ، کمک کرد.

سرعت اینترنت بسیار کمتر از اکنون است ، فضای ذخیره سازی نیز 128kpbs MP3 بود و متعاقباً امواج صوتی کنترل می شد.

اگر از طرفداران سی دی یا وینیل هستید ، MP3 ناگهان با واقعیت های موسیقی دیجیتال بیدار می شود. اما بیست سال بعد ، با سرعت بخشیدن به اینترنت و شبکه های تلفن همراه با سرعت بخشیدن به خدمات پخش جریانی و تمرکز بر کیفیت برتر ، صدای بدون تلفات دوباره مد شده است.

صدای بدون تلفات فرایند رمزگذاری / فشرده سازی اطلاعات بدون از دست دادن داده ها (یا بیت ها) است. پرونده بدون از دست دادن یک کپی از نسخه اصلی است و داده های اصلی را به صورت فشرده نشده حفظ می کند.

بنابراین گوش دادن به موسیقی در قالب بدون ضرر در اصل گوش دادن به آن بدون از دست دادن داده ها در محدوده فرکانس است.

این همان کاری است که بدون از دست دادن رمزگذاری / فشرده سازی ، از دست می دهد ، اطلاعاتی (یا بیت ها) را بیرون می کشد تا پرونده را کوچکتر و جذب آسان تر کند. نکته منفی این است که کیفیت صدا از آنچه شما از دست دادن بدون ضرر دریافت می کنید بدتر است.

صدای بدون ضرر را نباید با صدای با کیفیت بالا اشتباه گرفت ، گرچه این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. وضوح بالا – حداقل برای اهداف بازاریابی – به عنوان هر چیزی بالاتر از 16 بیت / 44.1 کیلوهرتز تعریف شده است.

فقط یک قالب پرونده بدون فقدان وجود دارد ، اگرچه برخی از آنها مناسب تر از سایرین هستند. برای سادگی ، ما این را در قالب فایل ها و نه کدک های بی سیم نگه خواهیم داشت.

FLAC

FLAC (Free Lossless Audio Coding) یکی از رایج ترین و محبوب ترین قالب های بدون فقدان است. این یک قالب باز است (بنابراین توسط هر کسی قابل استفاده است) که اولین بار در اوایل سال 2000 ظاهر شد. استخراج پرونده ها در FLAC ، علیرغم برچسب بدون فقدان ، در اندازه های پرونده کوچکتر از برخی فرمت های دیگر است.

ALAC

ALAC (رمزگذار صوتی بدون ضرر اپل) همان چیزی است که اپل موزیک برای ذخیره صدای بدون ضرر در کتابخانه خود استفاده می کند. هیچ تفاوتی بین آن و FLAC وجود ندارد ، اما ALAC با دستگاه های iOS سازگار است ، در حالی که FLAC چنین نیست.

AIFF

AIFF (Audio File Interchange Format File) توسط اپل در سال 1988 ساخته شده است. با توجه به سن آن ، به اندازه سایرین محبوب نیست و بخشی از دلیل رایج ترین فرمت هایی مانند FLAC و ALAC این است که فایل های AIFF در فضا کارآمدترین نیستند . آنها عظیم هستند.

WAV

WAV (قالب فایل صوتی Waveform) تا سال 1991 (IBM) توسعه یافته است که توسط IBM و Microsoft توسعه یافته است. مانند AIFF ، پرونده های WAV نیز بسیار زیاد است ، بنابراین از کارآیی کمتری نسبت به FLAC و ALAC برخوردار است. در دستگاه های ویندوزی با آن روبرو خواهید شد.

DSD

DSD (جریان مستقیم دیجیتال) توسط Philips و Sony برای فرمت Super Audio CD (SACD) ساخته شده است. این یکی از فرمت های فایل با کیفیت بالاتر است ، اما مقدار زیادی داده را جذب می کند. به سختی خواهید دید که این مورد برای پخش جریانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، اگرچه برای بارگیری موسیقی استفاده می شود.

فرصتهای گوش دادن به موسیقی غیر فشرده بیشتر از حتی چند سال پیش است. Spotify Hi-Fi در سال 2021 آغاز خواهد شد زیرا غول پخش موسیقی در نهایت موسیقی با کیفیت بالاتری را تصویب می کند. کل کتابخانه Apple Music در ژانویه برای گوش دادن به مشترکان در ALAC در دسترس خواهد بود.

TIDAL ، Deezer و Qubuz پیشگام هستند ، HiFI شرکت TIDAL جریان صوتی بدون ضرر ، کتابخانه Deezer پر از آهنگ های با کیفیت CD و کاتالوگ موسیقی با کیفیت CD و بالاتر Qobuz را ارائه می دهد. گزینه دیگر به موسیقی کلاسیک Primephonic اختصاص دارد ، لایه پلاتین جریانهایی را با حداکثر 24 بیت FLAC ارائه می دهد.

در مقایسه با جریانهای با کیفیت پایین ، صدای بدون ضرر هزینه بالایی دارد و داده های بیشتری را مصرف می کند ، نکته ای که اگر در تلفن های هوشمند خود به موسیقی گوش می دهید باید به خاطر بسپارید.

با این وجود ، یک انقلاب صوتی در حال رخ دادن است ، اگرچه به سادگی ما را به جایی که قبلاً بود برگرداند اما به شکلی دیگر. سال 2021 ممکن است سالی باشد که صوتی بدون تلفات توسط همه شناخته شده و از آن لذت می برد.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *