فن های خنک کننده و تصفیه کننده برای غلبه بر گرما فن های خنک کننده و تصفیه برای گرم کردن حرارتآیا یک فن می تواند یک اتاق را خنک کند؟

فن نمی تواند دمای اتاق را تغییر دهد. به سادگی هوا را به گردش در می آورد. با این حال ، باد ناشی از فن روی بدن شما به تبخیر عرق کمک می کند ، که باعث خنک شدن شما می شود. در یک محیط مرطوب ، فن ها به خوبی کار نمی کنند زیرا عرق کمتری تبخیر می شود.

به همین دلیل ، ممکن است بخواهید یک دستگاه رطوبت گیر بخرید ، که باعث بهبود عملکرد فن و احساس راحتی بیشتر در اتاق شما می شود. افزایش گردش هوا همچنین می تواند از گرفتگی اتاق جلوگیری کند.

برای خنک کردن یک اتاق ، به چیزی نیاز دارید که بتواند دمای هوا را کاهش دهد. تهویه مطبوع گزینه اصلی در این مورد است اما گزینه دوم استفاده از کولر تبخیری است. آنها یک مخزن آب دارند که برای کمک به خنک شدن هوا به آرامی تبخیر می شود و در آب و هوای خشک و گرم بهترین عملکرد را دارد.

چگونه رطوبت بر خنک کننده تأثیر می گذارد؟

طرفداران با کمک به تبخیر عرق از بدن احساس خنک تری می کنند. میزان کارآیی فن تا حد زیادی به میزان مرطوب بودن آن بستگی دارد. وقتی رطوبت زیادی وجود دارد ، تبخیر عرق به سختی انجام می شود ، بنابراین فن به خنک شدن شما کمک زیادی نمی کند. به همین دلیل است که در روزهای مرطوب تمایل داریم که آنها را گرم و عرق کرده بدانیم. برعکس ، وقتی رطوبت کمتر است ، تبخیر بسیار راحت تر است ، این زمانی است که طرفداران بیشترین تأثیر را دارند.

می توانید از این دانش به نفع خود استفاده کنید و برای آن روزهای گرم یک دستگاه رطوبت گیر بخرید. با یک رطوبت گیر که رطوبت هوا را می مکد ، بازده فن ها افزایش می یابد. همچنین رطوبت ساز باعث می شود که خنک کننده تبخیری کارایی بیشتری داشته باشد.

کولرها همچنین می توانند به عنوان رطوبت گیر کار کنند. بنابراین ، اگر دستگاه قابل حمل دارید ، اما برای خوابیدن آن را بسیار قوی می دانید ، می توانید آن را قبل از خواب در حالت خشک یا خنک شروع کنید و سپس شب به پنکه تعویض کنید. به این ترتیب بهترین حالت را از هر دو جهان بدست می آورید: محیطی خنک و مرطوب که در آن می توانید با فن بخوابید تا شب شما را خنک کند.

چه نوع فن مناسب شماست؟

پنکه های رومیزی مدل های سنتی هستند. آنها به شما امکان می دهند فن را جهت هدایت جریان هوا متمایل کنید. حالت نوسان را روشن کنید تا فن بتواند از یک سو به آن طرف جارو کند.

پنکه های پایه مانند فن های میز بلند به نظر می رسند و طوری طراحی شده اند که روی زمین بایستند. آنها معمولاً پره های بزرگتری دارند ، بنابراین فضای بیشتری را اشغال می کنند ، اما این باعث قدرتمندتر شدن آنها می شود. در بیشتر مدل هایی که تنظیم ارتفاع دارند ، علاوه بر چرخش و نوسان ، پیکربندی فن های پایه نیز برای نسیم خنک کننده کامل راحت تر است.

طرفداران برج ها فضای کف بسیار کمی را اشغال می کنند و از یک ستون بلند هوا را می دمند. برای کاهش اندازه ، کمی انرژی را فدا می کنید و تنظیمات ارتفاع یا محوری را نمی گیرید – فقط سوسو بزنید. در نتیجه ، ممکن است لازم باشد از فن برج استفاده کنید که نزدیکتر به شماست ، اما در جایی که فضا حرف اول را می زند ، آنها انتخاب خوبی هستند.

چه گزینه های دیگری را باید جستجو کنم؟

سر و صدا مهم است ، به خصوص اگر می خواهید با فن بخوابید. ما سطح صدا هر فن را در حداکثر و حداقل سطح اندازه گیری کردیم تا به شما در تصمیم گیری کمک کنیم.

اگر بخواهید تنظیمات را در حال حرکت انجام دهید ، یک فن از راه دور می تواند گزینه خوبی باشد. این امر خصوصاً در مورد اتاق خواب بیشتر صدق می کند ، جایی که ممکن است برای خاموش کردن فن خود تمایل نداشته باشید از رختخواب بلند شوید. در این یادداشت به دنبال یک پنکه با تایمر خواب باشید تا بعد از یک ساعت مشخص خاموش شود.

گزینه های پیشرفته تر برای فن های پیشرفته شامل فیلترهای هوا هستند که به تمیز کردن هوا یا عناصر گرمایشی کمک می کنند تا بتوانید در زمستان گرم بمانید.

آیا کولرهای تبخیری کار می کنند؟

در کولرهای تبخیری از مخزن آب و پمپ استفاده می شود. با تبخیر آب ، هوا را خنک می کند و به این فن ها اجازه می دهد هوای سردتر از دمای محیط را منفجر کنند: پاشیدن آب در یک روز گرم را چه حسی در نظر بگیرید. نکته خوب در مورد کولرهای تبخیری ارزان بودن کارکرد آنها نسبت به کولر و کار با پنجره های باز است. نکته منفی این است که آنها در جایی که مرطوب است و آب نمی تواند تبخیر شود خیلی خوب کار نمی کنند.

بهره وری نیز بسته به سطح رطوبت متفاوت است: کولرهای تبخیری در محیط های بسیار خشک ، که در نتیجه اثر تبخیر نیز افزایش رطوبت برای یک محیط راحت تر است ، بهترین عملکرد را دارند. خوشبختانه تابستان های انگلیس معمولاً گرم است اما خیلی مرطوب نیست ، بنابراین کولرهای تبخیری بسیار خوب کار می کنند. با این حال ، آنها دمای اتاق را کاهش نمی دهند ، زیرا هنگامی که در خط خنک کننده فن هستید ، کولر گازی کار می کند و بهترین عملکرد را دارد.

آیا باید فن بخرم که تصفیه کننده هوا هم باشد؟

دستگاه های تصفیه هوا روش خوبی برای افزایش راحتی داخلی خانه شما است. آنها برای فیلتر کردن ناخالصی های موجود در هوا ، از جمله آلاینده ها ، مواد آلرژی زا ، گرد و غبار و در بعضی موارد ، گازها طراحی شده اند. با فیلتر کردن آنها از هوای خود ، هوای تمیز و تمیزتری در خانه خود به دست می آورید ، که به نفع همه است ، به جز کسانی که مشکلات تنفسی یا آلرژی دارند.

اگرچه می توانید دستگاه های تصفیه هوا را به صورت مستقل خریداری کنید ، اما این بدان معناست که در نهایت با جعبه های متعددی در اطراف خانه خود مواجه خواهید شد. وجود یک دستگاه تصفیه هوا در یک فن ، طراحی دو منظوره ای به شما می دهد. نکته اصلی که باید مراقب آن باشید این است که آیا یک حالت پراکنده وجود دارد که بتوان هوا را از پشت فن هدایت کرد: به این ترتیب می توانید از عملکردهای تمیز کردن در ماه های سردتر بدون دمیدن هوای سرد استفاده کنید.

آیا ویژگی های هوشمند ارزش این را دارند؟

ویژگی های هوشمند چیزی را که فن قادر به تغییر آن است تغییر نمی دهد ، اما به شما امکان کنترل خودکار آنها را از طریق یک برنامه و احتمالاً صوتی با استفاده از Amazon Alexa یا Google Home می دهد. فایده بیشتر افراد تنبلی است ، زیرا بدون نیاز به ایستادن و حرکت می توانید فن خود را کنترل کنید. با این حال ، برخی از مدل ها به شما امکان انجام برخی کارهای هوشمند را می دهند. به عنوان مثال ، با طرفداران هوشمند Dyson ، می توانید برنامه های روتین خودکار ، مانند خاموش کردن خودکار فن در هنگام تشخیص حسگر حرکت وجود شخصی را در اتاق نداشته باشید ، که به صرفه جویی در انرژی کمک می کند. عیب طرفداران هوشمند این است که معمولاً گران ترند. راه حل ارزان استفاده از یک فن قدیمی با کنترل های فیزیکی متصل به پلاگین هوشمند است: این به شما امکان نمی دهد سرعت فن را انتخاب کنید ، اما به شما امکان می دهد فن را از راه دور خاموش و روشن کنید.

در کنترل سرعت فن چه چیزی را جستجو کنیم؟

همه فن ها می توانند میزان هوای خارج شده از آنها را با تنظیم سرعت چرخش پره های آنها تنظیم کنند: هر چه سرعت آنها کندتر باشد ، جریان هوا پایین می آید. کنترل جریان هوا برای موقعیت های مختلف و مکان نشستن بسیار مهم است. بنابراین ، همانطور که آزمایشات ما نشان می دهد ، هرچه سرعت فن کمتر باشد ، فاصله شلیک کمتر خواهد بود ، بنابراین اگر دورتر از فن می نشینید یا می خواهید افراد بیشتری را خنک کنید ، به فن بالاتری نیاز دارید. برعکس ، اگر پشت میز نشسته اید و می خواهید خود را خنک کنید ، می توانید سرعت فن کمتری را تحمل کنید ، این بدان معناست که کاغذ روی میز خود نمی دمید.

همچنین در سرعت های مختلف فن ، با سرعت فن کمتر و بیشتر ، تفاوت در نویز وجود دارد. این مهم در شب مهم است ، جایی که ممکن است به جای غرش با قدرت خنک کنندگی کامل ، سرعت فن کم و ملایم و ساکت تری بخواهید.

به طور کلی ، هرچه سرعت فن بیشتر باشد ، اختلاف بین حداقل و حداکثر قدرت بیشتر خواهد بود ، که این امر دامنه بیشتری از گزینه های خنک کننده را به شما می دهد. از طرف دیگر ، برخی از فن ها سرعت خنک کنندگی کمی دارند ، بنابراین تفاوت کمی بین قدرت کامل و کم دارید.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *